پیشگیری از کرونادانستنی‌های کرونا

نکات بهداشتی مقابله با کرونا ویروس

محال است اسمش را این روزها بارها در طول روز نشنیده باشید از اطرافیان، رسانه‌ها و فضای های مجازی. بله درست حدس زدید کرونا. ویروس کشندۀ کوچکی که مشاغل و مدارس را تعطیل و میلیون‌ها انسان را در سراسر دنیا خانه نشین کرده است اما چه کنیم که از ابتلا به آن جلوگیری کنیم. در این مقاله نگاهی مختصر می‌اندازیم به کارهایی که و نکات بهداشتی مقابله با کرونا ویروس باید انجام بدهیم تا به کووید 19 مبتلا نشویم.

پیشگیری بهتر از درمان است

حتماً این جمله کلیشه‌ای را بار ها شنیده‌اید. اما چرا اینجا از آن استفاده کرده‌ایم؟ تاکنون درمان قطعی‌ای برای این بیماری کشنده در هیچ جای دنیا کشف نشده است که شنیدن این خبر خود رعشه به تن هر انسانی می‌اندازد پس لزوم رعایت نکات بهداشتی بیش از هر زمانی احساس می‌شود.

در خانه بمانید

بهترین و مؤثرترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری در خانه ماندن و حضور کمتر در اجتماعات است به نوعی خودقرنطینگی بهترین راه است و خود را به کارهای دیگر در منزل سرگرم کنید تا این اپیدمی ابتلا را قیچی کرده و این ویروس را ریشه کنیم. می‌توان با نگاهی به آمار قربانیان این ویروس نتیجه گرفت که کسانی که بیشتر در معرض افراد دیگر و اجتماعات هستند مانند کارمندان بانک، فروشندگان و رانندگان تاکسی. پس در صورت لزوم از کارهای غیرضروری بپرهیزید و خرید های خود را به صورت آنلاین انجام دهیم.

ماسک و دستکش ربطی به فرهنگ ندارد

شاید شنیده باشید که ماسک زدن و دستکش پوشیدن برای افراد نازک نارنجی است و برای بعضی‌ها افت فرهنگ دارد که بسیار این نقل قول خنده داره است. این ویروس شوخی بردار نیست و جان افراد را تهدید می‌کند مخصوصاً برای افراد مسن و کسانی که سابقه بیماری‌های ریوی و دیابت و تنفسی دارند چون سیستم ایمنی این افراد نسبت به دیگران ضعیف‌تر است.

میدانیم که این ویروس از طریق دست‌های آلوده و راه‌های تنفسی و حتی چشم به بدن افراد منتقل می‌شود که حتی نشانه‌های آن تا پنج روز اول نشانی از خود به جا نمی‌گذارد انتخاب ماسک و دستکش بسیار مهم است بهترین نوع ماسک، ماسک‌های سه لایه است که در داروخانه‌های پزشکی موجود است و بعد ماسک‌های فیلتر دار بر خلاف تصور عموم البته عمر مفید آنها سه تا چهار ساعت است و ماسک‌های فیلتر داره، هفت الی هشت ساعت و بعد از این زمان استفاده از آن‌ها تقریباً بی فایده است. برای استفاده از دستکش هم از دستکش‌های لاتکس استفاده شوند که در معرض پول‌های آلوده و اشیا آلوده هستند پیشگیری شود و تا حد امکان سعی شود که از دست دادن با دیگران و از مالیدن دست به صورت و چشم جلوگیری کنید. شستن منظم دست‌ها و ضد عفونی کردن آنها با الکل توسط پزشکان توصیه می‌شود، اگر چنانچه دسترسی به ماسک و دستکش نداشتید و مجبور بودید که از خانه بیرون بروید می‌توانید خودتان ماسک‌های درست کنید و دستهای خودتان را به صورت صحیح بشویید. شستن صحیح دستها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه می‌تواند خیلی مؤثر باشد.

سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

همانطور که گفتیم افراد مسن و کسانی که سابقۀ بیماری‌های ریوی و تنفسی دارند بیشتر در معرض این ویروس هستد دلیل آن هم این است که سیستم ایمنی آنها نسبت به دیگر اقشار جامعه ضعیف‌تر است. خوردن ویتامین‌ها و خوراکی‌هایی که طبع گرم دارند باعث می‌شود که بدن افراد در برابر این ویروس بسیار قوی شود.

مسافرت نکنید

با آمدن صدای پای بهار و هوای مطبوع و طبق رسم دیرینه ایرانیان و مسافرت‌های نوروزی، امسال را به خلاف همۀ سالها از مسافرت و رفت و آمد بپرهیزید تا جان خود و عزیزان خود را به خطر نیندازید تا یک عمر پشیمانی به بار نیاورد می‌توان با یک جمله زیبا که من شما را دوست دارم اما نمی‌خواهم جان شما به خطر بیفتد از پذیرفتن میهمان و عید دیدنی بپرهیزید که با یک تیر دو نشان می‌زنید هم از ابتلا به کرونا در امانید و هم آجیل و پسته‌هایتان محفوظ می‌کند. می‌توانید سطوح خانه را هر چند روز یک بار با مقداری وایتکس و آب به صورت محلول رقیق شده ضد عفونی کنید چون این ویروس روی سطوح مختلف تا حتی روزها زنده می‌ماند و اطرافیان را تهدید به مرگ می‌کند نکته بسیار مهم این است که پس از استفاده ماسک و دستکش از انداختن انها در اجتماعات به طور جدی پرهیز کنید و حتماً آن‌ها را در کیسه‌های زباله در سطوح شهر بیندازید تا دیگران را بیمار نکند

گارد نگیرید

توصیه شده که مصرف زیاد آب می‌تواند این ویروس را در روزهای اول نابود کند چون به مدت پنج روز در گلو باقی می‌ماند و هیچ علائمی بجز گلو درد ندارد

اگر چنانچه از ناحیه گلو، درد یا تنگی نفس و یا تب و لرز شدید احساس کردید و نشانه‌های اولیه را مقاومت نکنید چ سر خود دارو مصرف نکنید و به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌های مربوطه را بطور جدی انجام دهید تا ثابت شود که آیا علائم کرونا بوده یا یک سرماخوردگی ساده است. البته خوشبخانه آمار بهبودی‌های این بیماری روز به روز افزایش چشمگیری داشته و از مبتلایان کاسته می‌شود اما هنوز نمی‌توان گفت که خطر رفع شده است و هنوز ترسناک به نظر می‌رسد و احتیاط شرط عقل است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن