دانستنی‌های کرونا

افراد بهبود یافته دوباره کرونا می‌گیرند؟

این روزا ها نامش را به دفعات زیاد شنیده‌ایم و شنیدن نامش رعشه بر تن هر انسانی می‌اندازد. ویروس فراگیری که همه را خانه نشین و مشاغل را تعطیل کرده است، بله کرونا اپیدمی که امروزه تمام جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کند و همه را موظف به رعایت اصول بهداشتی کرده است، در این یادداشت سعی داریم نگاهی اجمالی به این پرسش بیندازیم که آیا افراد رهایی یافته از چنگ این بیماری باز هم در معرض این بیماری هستند؟ آیا کرونا دوباره به جان افراد بهبود یافته می‌افتد؟

بارها از شنیدام که کویید 19 علائمی بسیار شبیه به سرماخوردگی دارد، تب بالا، سرفه، کوفتگی بدن و تنگی نفس از نشانه‌های این بیماری نوظهور است که منشأ حیوانی دارد است و راه‌های انتقال آن هم از طریق بینی و دهان شناخته شده است که استفاده از ماسک و دستکش می‌تواند گزینه خوبی برای ابتلا از آن باشد، اما نکته قابل ذکر این است که با توجت به ناشناخته بودن و جدید بودن آن نمی‌توان نظر قطعی را درباره راه‌های انتقال داد پس می‌توان گفت بهترین گزینه ماندن در منزل و قرنطینه خانگی است و پرهیز از رفت و آمد های غیر ضرور. خوشبختانه می‌توان گفت که آمار بهبود یافتگان از کرونا روز به روز بیشتر می‌شود ولی نمی‌توان از رعایت اصول بهداشتی صرف نظر کرد و باید جانب احتیاط را رعایت کرد. متخصصان حیطه پزشکی هنوز پاسخ قانع کننده درباره دلیل مشاهده ابتلایی مجدد برخی افراد بهبود یافته به ویروس کرونا پیدا نکرده‌اند. عده‌ای بر این باورند که ویروس به صورت ضعیف شده در بدن فرد بهبود یافته باقی می‌ماند تا دوباره شرایط برای ظهور باقی بماند انها معتقدند که افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دارای سابقه بیماری‌های ریوی و تنفسی داشته‌اند بیشتر در معرض این خطر هستند که افراد مسن نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این همه هنوز این سؤال بی پاسخ مانده است که این ویروس تا چه مدتی می‌تواند در بدن فرد بهبود یافته زنده بماند و آیا واکسن می‌تواند برای همیشه فرد را از این ویروس حفظ کند؟

 

گزارش‌های که نشان می‌دهد بهبود یافتگان دوباره کرونا می‌گیرند

اخیراً گزارش‌هایی از سرتاسر جهان منتشر شده است که تعدادی از بهبود یافتگان پس از بهبودی کامل و ترخیص از بیمارستان مجدداً به این ویروس آلوده شده‌اند. آنچه که روشن است این نکته است که دانش ما درباره این ویروس حیوانی بسیار کم است، حتی می‌توان احتمال تشخیص اشتباه را بررسی کرد. ماجرا از انجایی شروع می‌شود که دولت ژاپن رسماً ابتلای مجدد یک مبتلای بهبود یافته را کرونا اعلام می‌کند، یک زن از شهر اوزاکا پس از بهبودی کامل و مرخص شدن از بیمارستان، مجدداً به کرونا آلوده می‌شود و این امر را آزمایشات پزشکی تأیید کرده است. آلودگی مجدد در بین افردای که از کرونا ویروس‌ها، خانواده ویروس‌هایی که عامل اصلی بیماری سرمارخوردگی هستند بهبود یافته‌اند امری بدیهی است. اما پاتوژن این ویروس‌ها با کرونا ویروس جدید بسیار متفاوت است و متخصصان نیز عقیده دارند که دور از ذهن نیست که افراد بهبود یافته مجدداً به آن مبتلا شوند. <<فلورین کرامر>> ویروس شناسی آمریکایی می‌گوید: من نمی‌توانم بگویم که چنین اتفاقی نمی‌تواند دوباره رخ دهد یا هرگز رخ نخواهد داد اما بعید است که چنین آلودگی مجددی در مدت زمان کوتاه رخ دهد. وی همچنین معتقد است که فرد بهبود یافته ممکن است علائم دیگری از جمله بی خوابی و مشکلات عصبی را از خود بروز دهد که در این حالت ما نمی‌دانیم نشانه‌های کروناست یا نه. به عبارت بهتر<<ما چیزی در مورد این ویروس نمی‌دانیم>>

پیش از این تعدادی از دانشمندان معتقد بودند که بدن مبتلایان به ویروس آنتی بادی‌هایی تولید می‌کنند که در آینده از آن‌ها در برابر چنین بیماری‌هایی محافظت می‌کند. گزارش‌های یک فرد مبتلا نشان می‌دهد که مصونیت ایمنی ممکن است حداقل هفت روز طول بکشد. اما دانشمدان نه این نکته را شگفت آور دانسته و نه نا امید کننده.

 

آنچه که برای آنان مهم است که این است که ممکن است هفت ماه تا یکسال دیگر این ویروس فرد را تهدید کند پس نمی‌توان نظر قطعی را در باره این ویروس نو ظهور صادر کرد و اینجاست که اهمیت جمله پیشگیری بهتر از درمان است مشخص می‌شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن