دانستنی‌های کرونا

کرونا تا کی ادامه دارد؟

بیماری کرونا که کویید ۱۹ نیز نامگذاری شده است از دسامبر ۲۰۱۹ در چین شروع و اکنون تقریباً سراسر جهان را فرا گرفته و زندگی افراد را مختل کرده است. این بیماری منجر به تعطیلی‌های متعدد در بخش‌های گوناگون شده و آسیب‌هایی را به دنبال دارد. اما به راستی کرونا تا کی ادامه دارد؟

کرونا تا کی ادامه دارد؟

با تعطیل شدن بخش‌های آموزشی کشور اعم از مدارس و دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و مراکز فرهنگی هنری، سالن‌های ورزشی، بسیاری از ادارات و برخی کارخانه‌ها و بخش‌های تولیدی و همچنین اعمال محدودیت‌های مختلفی اعم از منع آمد و رفت و تردد و سفرهای غیر ضروری، رعایت نوع ارتباطات و کاهش آن‌ها و امثالهم چنانچه اوضاع به همین روال ادامه یابد قطعاً منجر به آسیب‌های زیادی در بخش‌های مختلف خواهد شد. لذا پایان بیماری کرونا برای مدیریت بحران از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دغدغه جامعه کنونی به شمار می‌رود.

برای مهار کرونا و سرعت بخشیدن به این امر و پایان آن راه‌هایی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به واکسیناسیون، که از مصادیق ایمنی جمعی است، اشاره کرد. چنانچه حدود ۶۰ درصد افراد جامعه واکسینه شوند احتمال شیوع مجدد این ویروس کاهش می‌یابد؛ اما باید توجه داشت این فرآیند حدود ۱۲ الی ۱۸ ماه زمان نیاز داشته و با وجود اینکه تلاش در این زمینه اهمیت فراوانی دارد و با سرعت در حال انجام است اما هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود نداشته و نباید تنها به همین مورد اکتفا کرد و استراتژی مناسب و قابل اطمینانی به شمار نمی‌رود.

کرونا در گرما از بین می‌رود؟

برخی معتقدند با آغاز گرما این ویروس از بین رفته یا تضفیف می‌شود. این فرضیه ناشی از مقایسه ویروس کویید ۱۹ با سایر بیماری‌های مشابه مانند آنفلوآنزا بوده و پیش بینی می‌شود با شروع فصل گرما پایان یابد، اما باز هم نمی‌توان به طور قطع آن را پذیرفت و بر مبنای رفتار ویروس‌های دیگر درباره کرونا نسخه پیچید. آنچه که می‌دانیم در هوای گرم و مرطوب عموماً انتقال ویروس‌ها از راه تنفس کاهش می‌یابد. برای فهمیدن اثر گرما بر ویروس کرونا و اثبات این فرضیه لازم است حداقل یک سال از شیوع این بیماری بگذرد. از طرفی باید توجه داشت که بیماری کرونا یک اپیدمی از نوع پیش رونده بوده و با توجه به سیستم بیولوژیک انسان و مکانیزم های دفاعی آن در برابر بیماری، انتظار می‌رود طبق روال اپیدمی‌های پیش رونده در مدت زمان خاصی افزایش یافته سپس به سطح ثابتی رسیده و پس از آن روند کاهشی پیدا کند.

به طور کلی برای مهار ویروس کرونا لازم است تا مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر در این راستا تلاش کنند، از جمله این عوامل بهداشت فردی و اهمیت رعایت آن توسط افراد جامعه می‌باشد. در این برهه زمانی لازم است افراد بیش از پیش نسبت به رعایت بهداشت و پیشگیری‌های لازم از جمله ضد عفونی کردن سطوح با شوینده‌ها و مواد ضد عفونی کننده از قبیل الکل و شستن دست‌ها و کاهش ارتباطات با دیگر افراد جامعه اهتمام ورزند. با تغییر رفتار و نحوه زندگی امید است بتوانیم قدیمی در مهار کویید ۱۹ برداشته و باری بر دوش کادر درمان که زحمات این قشر دلسوز بر کسی پوشیده نیست، اضافه نکنیم و آنان بتوانند جهت درمان بیماران و یافتن داروهای این بیماری و واکسن و امثالهم تلاش کنند. البته این امر کوشش مسئولان جهت فراهم کردن امکانات و اقلام ضروری مردم و کادر درمان و افزایش ظرفیت درمان کشور را نیز طلب می‌کند.

و در آخر بدیهی است چنانچه تعطیلی بخش‌های کوچک و بزرگ جامعه برای مدت طولانی و در دراز مدت ادامه پیدا کند منجر به آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی خواهد شد. لذا تدارک بسته‌های حمایتی به خصوص برای اقشار آسیب پذیر و مشاغلی که درآمد آن‌ها تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته و مشکل معیشت دارند، ضرورت دارد. اکنون درخواست مردم از مسئولان جهت تمهیدات دلسوزانه و کارشناسانه بیش از پیش بوده و امید است با همکاری اجتماعی هر چه سریع‌تر وضعیت زندگی افراد به روال عادی برگردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن