اخبار و آمار

کرونا، ویروس حیوانی یا سلاح بیولوژیک؟

همان طور که احتمالا میدانید کرونا ویروسی است که بعد از چندین سال دوباره سر و کله‌اش پیدا شده است. اما این بار قوی‌تر و پیشرفته‌تر و فراگیر‌تر. در ادامه با ما همراه باشید تا ابعاد سیاسی و نظامی این ویروس را برایتان مشخص کنیم؛ و پاسخ آیا کرونا سلاح بیولوژیک است و اینکه آیا آمریکایی‌ها آن را ساخته اند را بدهیم.

کرونا در آزمایشگاه ساخته شده است؟

در رابطه با این موضوع که آیا کرونا یک ویروس طبیعی است که طی سالیان مختلف رشد پیدا کرده و توانسته است دچار جهش ژنتیکی بشود و یا اینکه با سرمایه گذاری دولت‌ها در آزمایشگاه‌های پیشرفته ساخته شده صحبت‌های ضد و نقیذ متفاوتی وجود دارد که آنها را بررسی میکنیم.

اکثرا فکر میکنند این ویروس در بدن خفاش‌ها وجود داشته است و با خوردن آن به عنوان سوپ خفاش توسط چینی‌های ساکن ووهان به بدن انسان منتقل شده است. اما چند پرسش به وجود می‌آید.

مگر ویروس در سوپ زنده می‌ماند؟

این پرسش بسیار واضح است و به این نکته اشاره دارد که این ویروس اصلا نمی تواند در دمای طبخ سوپ زنده بماند؛ چه برسد که بخواهد به انسان هم منتقل شود.

پاسخ

چیزی که واضح است این است که ویروس حتما در این دما از بین میرود؛ پس قطعا منشا آن سوپ خفاش نیست.

چرا ووهان؟

اگر بخواهیم بگوئیم این ویروس از خفاش‌های شهر ووهان به انسان منتقل شده است؛ با توجه به این نکته که دیگر شهر‌های اطراف ووهان، به نسبت ووهان از زیست بوم مناسب‌تری برای زندگی خفاش‌ها برخوردار هستند و همچنین جمعیت بیشتری از این پستانداران را به خود اختصاص داده‌اند پرسشی به میان میاید که چرا شیوع این ویروس از شهر ووهان شروع شد و نه دیگر مناطقی که به نسبت ووهان از پتانسیل شیوع بیشتری برخوردار بودند؟

پاسخ

کسانی که میگویند این ویروس منشا طبیعی دارد پاسخ قانع کننده‌ای ارائه نمیدهند و میگویند کار طبیعت است.

اما افرادی که به آزمایشگاهی بودن این ویروس یقین دارند میگویند: به دلیل اینکه شهر ووهان از‌ مکان‌های بزرگ و شلوغ انتقال و حمل و نقل کالا در چین به حساب میاید این شهر به عنوان مبدا آزادسازی انتخاب شده تا له سرعت باعث پخش ویروس در سراسر چین بشود.

هندی‌ها میگویند کرونا ویروس در آزمایشگاه ساخته شده است

تحقیقات چندین محقق در یک گروه پژوهشی هندی نشان میدهد که شباهت بسیار زیادی بین کرونا و اچ آی وی وجود دارد که نمیتوان آن را انکار کرد. از این رو گفته میشود کرونا هم مثل HIV در آزمایشگاه توسط انسان ساخته شده است.

بعد استفاده پزشکان چینی از دارو‌های مختلف به صورت تصادفی مشخص شد استفاده از دارو‌های اچ آی وی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا تاثیر گذار است و میتوان از آن برای درمان کرونا استفاده کرد.

آیا از قبل اطلاعاتی درباره همه‌گیر شدن بیماری کووید-۱۹ و عواقب احتمالی آن وجود داشت؟

«مرکز امنیت سلامت در بالتیمور آمریکا ویدئویی تهیه کرد که مربوط به شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا است. در این مدل سقوط ۱۵ درصدی بازار‌های بورس شبیه‌سازی شده بود. به گفته‌ سازمان‌دهندگان و حامیان مالی این رویداد، شامل بنیاد بیل و ملیندا گیتس و نیز مجمع جهانی اقتصاد، هیچ «پیش‌بینی» انجام نشد بلکه «شبیه‌سازی» در ماه اکتبر انجام شد و عنوان آن ویروس کرونای جدید ۲۰۱۹ بود. این شبیه‌سازی حدود دو ماه قبل از شیوع کووید -۱۹ صورت گرفته بود!

مدل شبیه‌سازی جان هاپکینز درباره همه‌گیری و کاهش ۱۵ درصدی یا بیشتر از ارزش بازار‌های بورس تا حد زیادی با کاهش واقعی در بازار بورس در اواخر ماه فوریه مطابقت دارد. بسیاری از جنبه‌های این شبیه‌سازی با اتفاقاتی که پس از تصمیم سازمان جهانی برای اعلام کردن وضع اضطراری رخ داده بود، همخوانی دارد. چیزی که ما باید به آن پی ببریم این است که حامیان مالی مدل شبیه‌سازی جان هاپکینز، بازیگرانی قدرتمند در عرصه بهداشت و سلامت و اقتصاد هستند یعنی بنیاد گیتس در زمینه بهداشت و سلامت جهانی تخصص دارد و مجمع جهانی اقتصاد هم در زمینه اقتصاد تخصص داد.»

این قسمتی از مقاله سایت خبری خبرنگاران جوان (yjc) بود.

شاید چین کرونا را ساخته است

ابتدا بیایید به نقل قول‌های افراد مختلف در رابطه با این موضوع بپردازیم.

راش لیمبو یکی از گویندگان محبوب رادیویی آمریکا گفت :کرونا را دولت چین ساخته تا ترامپ را به زانو دربیاورد و اقتصاد آمریکا را از بین ببرد؛ ویروس کرونا در آزمایشگاه چینی‌ها ایجاد شده تا مردم را از تجارت بترساند.

همچنین کمی پیشتر یک سناتور آمریکایی مدعی شد که مقام‌های چینی ویروس کرونا را در راستای یک برنامه جنگ بیولوژیک به وجود آورده‌اند.

سناتور “تام کاتن” روز یکشنبه در گفت‌وگو با تلویزیون فاکس نیوز گفت: کرونا یک سلاح بیولوژیک است که ارتش چین آن را ساخته است؛ این ویروس از بازار حیوانات ووهان شروع نشده است.

کشیش “هانک کومنمن” در مراسم نیایش در شهر “اوماها” در ایالت نبراسکا گفت: به خاطر اینکه  ترامپ با اسرائیل همکاری و با سقط جنین مخالفت میکند خدا به آمریکا کمک خواهد کرد تا از شر ویروس کرونا در امان بماند.

به گزارش شبکه CNN ایگور نیکولین، عضو سابق کمیته تسلیحات زیستی و شیمیایی سازمان ملل گفته است که همکاران چینی‌اش به او گفته‌اند، ویروس کرونا ساخته انسان است.

تقریبا بیشتر افراد بر این موضوع عقیده دارند که کرونا یک سلاح بیولوژیک است؛ دولتمردان آمریکایی‌، چینی‌ها را به ساخت این ویروس متهم میکنند و بقیه دنیا به غیر از متحدان آمریکا، آمریکا را، برخی بر این باور هستند که به این دلیل که یک آزمایشگاه پیشرفته بیماری‌های عفونی انسان در شهر ووهان قرار دارد؛ این ویروس از آنجا آزاد و در چین انتشار پیدا کرده است.

اما برخی میگویند چرا چین باید این ویروس را در یک شهر شلوغ، پرجمعیت، نزدیک به مرکز چین و با تراکم زیاد حمل و نقل کالا آزاد کند؛ چین میتوانست این ویروس را در یک شهر نزدیک به مرز آزاد کند که بیشتر نقش صادراتی داشته باشد تا از شیوع ویروس در خود چین جلوگیری کند. و یا این نکته که چرا چین باید این ویروس را در آستانه سال جدید چینی خود انتشار دهد؛ زمانی که همه خانواده‌های چینی به سفر و دید و بازدید یک دیگر می‌روند.

البته چین نیز از شرایط به وجود آمده به خوبی استفاده کرده است. با کاهش ارزش سهام در آمریکا، قیمت شرکت‌های آمریکایی موجود چین کاهش پیدا کرده است و میتوان گفت چین در حال بز خری کردن آنهاست.

آیا آمریکا پشت پرده کرونا ویروس است؟

نقل قول‌ها در رابطه با ساخته شدن این ویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا زیاد است؛ اما جالبترین آنکه به مزایای این قضیه برای آمریکا اشاره میکند از ویلبور راس وزیر صنعت و تجارت آمریکا است که در شبکه فاکس نیوز گفته است نمیخواهم از به وجود آمدن این قضیه ناراحت کننده ابراز شادی کنم اما شیوع کرونا به بازگشت مشاغل به ایالات متحده آمریکا کمک میکند. بیایید به سراغ شواهد ارائه شده برویم.

آزمایشگاه‌های بسیار پیشرفته آمریکا

آمریکا کشوری است که بد‌ترین سابقه در ساخت و استفاده از سلوح‌های بیولوژیک را دارد. کووید ۱۹ سومین نسل از خانواده کرونا است که سالس هم جزء آن است؛ این فرضیه که آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد چین سعی در انتشار ویروس‌های مختلف در این منطقه دارد از گذشته وجود داشته است و هنگامی که سالس نیز در چین شیوع پیدا کرد آمریکا به ساخت آن متهم شد. در کل بیماری سالس توانست هزار میلیارد دلار($1000000000000) به اقتصاد چین ضربه بزند. بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا به طور شگفت‌آور و عجیبی شروع به ساخت آزمایشگاه‌های بسیار پیشرفته برای گسترش و ارتقا سلاح‌های بیولوژیک کرد.

در حال حاضر آمریکا هم‌اکنون بزرگترین و پیشرفته‌ترین دارنده آزمایشگاه‌های بیولوژیک در کره زمین است.

«آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی یا همان دارپا (DARPA) در سال 2018 میلیون‌ها دلار در زمینه سلاح بیولوژیکی هزینه کرد. برخی از تحقیقات و توسعه پنتاگون در آزمایشگاه‌های سلاح‌ بیولوژیکی شناخته شده ارتش ایالات متحده در مناطق هم مرز با چین انجام شد. این تحقیقات منجر به کشف ده‌ها نژاد جدید از ویروس کرونا در آوریل 2019 شد. احتمال داده میشود ایالات متحده آمریکا از تحقیق‌های بدست آماده برای ترکیب و ارتقا این ویروس استفاده کرده است.» این قسمتی از یکی از مقاله سایت خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی بود.

کنوانسیون بین المللی سلاح‌های بیولوژیک

این اساسنامه طی تلاش ۹۰ کشور از جمله ایران طی ۱۰ سال نوشته شد و دارای ۱۵ ماده است که در سال ۲۰۰۱ هنگامی که در ژنو به طور کامل مطرح شد با این که ۱۹۰ کشور با آن موافقت کرده بودند ایالات متحده آمریکا به طور کامل این کنوانسیون را وتو و نابود کرد.

خلاصه این کنوانسیون چیزی شبیه به مسئله انرژی اتمی ایران بود؛ طی این اساسنامه قرار بود آژانسی مشخص از سازمان ملل بتواند به صورت دوره‌ای به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی همه کشور‌های عضو مراجعه کند و از خرابکارانه نبودن اقدمات مطمئن شود؛ اما آمریکا به دلیل مایل نبودن به بازدید آژانس از آزمایشگاه‌هایش با این کنوانسیون به گونه‌ای مخالفت کرد که با اینکه الان در سال۲۰۲۰ قرار داریم تا به حال هیچ قرارداد الحاقیه‌ای بسته نشده است.

ترور بیولوژیک سال2001 در آمریکا

پس از حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا بعد از گذشت یک هفته از این حادثه پاکت‌هایی حاوی سیاه زخم در بین افراد بزرگ و برخی دولتمردان آمریکایی منتشر شد که منجرب به مبتلا شدن ۲۵ نفر و مرگ ۵ تن شد. با تحقیقات FBI آمریکا در این زمینه مشخص شد فردی که به انجام این قضیه متهم بود یکی از کارمندان بخش میکرو بیولوژیک ارتش آمریکا بود و در نهایت فقط جسد او پیدا شد. تمامی تحقیقات در یک پرونده ۸۰۰ صفحه‌ای گرد آوری شد که به دلیل مرگ فرد متهم به پرونده خاتمه داده شد.

واضح است که صرفا مرگ متهم نباید از ادامه تحقیقات جلوگیری کند اما گفته میشود در پشت پرده فشار ارگان‌های مختلف آمریکایی بر دادگاه برای بسته شدن پرونده کارساز بوده ایت تا هیچ ارگان و یا شخصی باعث انتشار اطلاعاتی آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکایی نشود.

چین،ایران، روسیه اما چرا ایتالیا؟

یکی دیگر از عواملی که خیلی جلب توجه میکند این است که چین و ایران به طور جدی مورد تهاجم این ویروس قرار گرفته‌اند؛ همان دو کشوری که تقریبا همیشه جزء دشمنان آمریکا بوده‌اند.

وضعیت چین که مشخص است در ادامه به جمع بندی در رابطه با ایران، روسیه و ایتالیا اشاره میکنیم.

ایران

با اینکه ایران نسبت به خیلی از کشور‌های منطقه خاور میانه و یا آفریقایی از سطح پزشکی و درمانی بالاتری برخوردار است و مردم هم نسبت به کشور‌های عربی از فرهنگ بهداشتی بسیار بالاتری برخوردار هستند دچار مرگ و میر و فراگیری بیشتری شده است، به گونه‌ای که انگار این ویروس ساخته شده است تا ایرانیان را زمین گیر کند. اما فقط همین نکته نیست برخی دوباره به سابقه و فعالیت‌های گذشته آمریکا در این زمینه اشاره میکنند.

پروژه ژنوم ایرانیان the Iranian Genome Project

این پروژه در طی سال‌های اخیر توسط دانشگاه استانفورد آمریکا و با سرمایه گذاری دویست هزار دلاری یک مجموعه بهایی راه اندازی شده است که هدفش جمع آوری کامل دی ان ای و تنوع ژنتیکی اقوام ایرانی است؛ تا به حال این مجموع دارای بیش از بیست و پنج هزار ژنوم ایرانیان است چیزی که حتی در خود ایران نیز در این ابعاد وجود ندارد. این مجموعه هدف اصلی خود از این کار را کمک به حفظ سلامتی و درمان ایرانیان عنوان کرده است؛ اما هر بار که محققین و دانشمندان ایرانی برای ساخت دارو و این گونه مسائل درخواست بخشی از این داده‌ها را کرده‌اند با پاسخ منفی این مجموع از سال ۲۰۱۳ تا الان مواجه شده‌اند. فکر میکنم توضیح این که با این حجم اطلاعات چه کار‌هایی میشود کرد به چندین مقاله دیگر نیاز دارد؛ اما بدانید ساخت ویروس‌های بیولوژیک که فقط بر روی نوع نژادی خواست عمل میکنند کمترین آن است.

روسیه

یکی از نکاتی که در رابطه با ویروس کرونا جالب است این است که در دما‌های پایین و آب و هوای سرد به خوبی دوام میآورد و از بین نمیرود.

اگر کمی به آب و هوای روسیه دقت کنیم میبینم که این کشور غالبا دارای آب و هوای سرد است. در اکثر کشور‌ها از جمله ایران این امید وجود دارد که با شروع فصل گرما این ویروس کاملا متوقف میشود و از بین میرود؛ اما اکر این ویروس به طور کامل در روسیه انتشار پیدا کند تقریبا میتوان گفت دیگر حداقل با افزایش دما متوقف نمیشود. از این رو از همان ابتدا شیوع ویروس کرونا در چین این کشور به سرعت پرواز‌های خود را کنسل و با انجام اقدمات قاطع و بسیار سختگیرانه از شیوع گسترده این ویروس در کشورش جلوگیری کرد.

ایتالیا

کشوری که تا آخرین روز‌های به وجود آمدن تحریم‌ها در حال کمک به ایران بود و در حال انجام سرمایه گذاری گسترده به خصوص در حوزه چرم مثل تاسیس دانشکده چرم، انتقال دانش در زمینه ارزش افزایی چرم و فعالییت‌هایی از این دست بود.

یکی از کشور‌هایی که بیشترین تعداد مبتلایان و کشته‌ها را داشته است ایتالیا است.در همین قضیه از آنجایی پرچم این کشور تقریبا همانند پرچم ایران است به شوخی میگویند احتمالا کرونا پرچم‌ها را اشتباهی دیده است. اما در پشت این جمله چیز دیگری وجود دارد شباهت ایران و ایتالیا فقط در رنگ پرچم‌هایشان نیست بلکه در تصویر زیر میتوانید میزان شباهت زیاد ژنوم مردم ایتالیا و ایران را ببینید که در بسیاری از صفات مشترک هستند.

اسرائیل شریک آمریکا

البته اگر آمریکا در ساخت این سلاح بیولوژیک دست داشته باشد به احتمال زیاد اسرائیل هم در کمک به آمریکا کنار ننشته است.

«دانشمندان در موسسه تحقیقاتی گالیله اسرائیل هم اکنون ادعا می کنند که آنها ظرف چند هفته واکسنی را برای ویروس کرونا خواهند ساخت که ظرف 90 روز آماده توزیع و استفاده خواهد شد. این موسسه ادعا می‌کند که چهار سال است سرگرم تحقیق در مورد ویروس کرونای پرندگان است که وزارتخانه های علوم و فناوری و کشاورزی اسرائیل بودجه آن را تامین کرده اند. بنا بر ادعای آنها، این ویروس شبیه همان نسخه ای است که انسان ها را آلوده کرده و در توسعه از طریق دستکاری ژنتیک به پیشرفت هایی دست یافته است، اما برخی دانشمندان نسبت به این مسئله ابراز بدبینی کرده اند که بتوان با چنین سرعتی واکسن جدیدی را برای جلوگیری از این ویروسی که تنها مدتی است وجود آن مشخص شده تولید کرد. آنها همچنین هشدار داده اند که حتی اگر بتوان چنین واکسنی را تولید کرد، به طور عادی باید برای تشخیص اثرات جانبی آن مورد آزمایش قرار گیرد، روندی که به طور عادی بیشتر از یک سال طول می کشد و شامل استفاده از آن بر روی انسان ها آلوده نیز هست.» این قسمتی از مقاله‌ای از سایت خبرگزاری تسنیم بود.

بلی، خیر، امکان دارد…

این‌ها پاسخ‌هایی هستند که میتوان به سوال اصلی داد. ما برای شما تمام اطلاعات موجود را گرد‌آوری کردیم اما باز هم تصمیم گیری سخت است. در نهایت فقط زمان است که پاسخ این سوال را میدهد؛ شاید فردا، شاید چند ماه بعد و یا شاید چندین سال بعد که اسنادی محرمانه توسط افرادی ناشناس افشا شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن