دانستنی‌های کرونا

آیا کرونا در گرما از بین می‌رود؟

این روزها نه تنها کشور ما بلکه تمام جهان درگیر ویروس عجیب و صعب‌العلاجی به نام کرونا شده‌اند. در بخش‌های قبل مواردی مرتبط با این ویروس را مورد بررسی قرار دادیم اما موردی که امروز قصد بررسی آن را داریم مقاومت ویروس کرونا است و سوالی که امروزه ذهن ما را درگیر خود کرده، این است که آیا کرونا در گرما از بین می‌رود؟ و آیا این بیماری همانند آنفولانزا یک بیماری فصلی بوده و با گرم‌تر شدن هوا فروکش خواهد کرد یا خیر. به این دلیل که این ویروس، ویروسی جدید و ناشناخته است نظریه‌ای قطعی درمورد آن وجود ندارد اما برخی متخصصان و دانشمندان بر این باورند که این بیماری نیز یک بیماری فصلی بوده و بی شباهت به آنفلانزا نیست. از طرفی برخی دیگر معتقدند که اینگونه نیست و حتی با گرم‌تر شدن هوا این ویروس پایداری خود را حفظ می‌کند. در نتیجه در این‌باره دو نظریه متفاوت وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

موافقان تضعیف ویروس در گرما

اگر بخواهیم به یکی از اصلی‌ترین خصوصیات درمورد مقاومت این ویروس اشاره کنیم باید گفت که در پاسخ به این سؤال که آیا کرونا در گرما از بین می‌رود، طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری چین، کرونا در دمای 4 درجه پایدار و حتی تا منفی 60 درجه نیز زنده است در نتیجه این ویروس با سرد شدن هوا هیچ مشکلی نداشته و به کار خود ادامه می‌دهد. این مرکز در ادامه گفت که با افزایش دما مقاومت این ویروس کاهش یافته ولی این تضعیف تنها درمورد ماندگاری آن است، نه توانایی آلودگی آن. آقای الکساندر کوله که ویروس شناس کانون مطالعات میکروبی دانشگاه هاله در آلمان است، یکی دیگر از این افراد بوده و معتقد است که تابستان می‌تواند برای ما نجات‌دهنده باشد زیرا طبق تحقیقات ایشان ویروس کرونا در گرما تضعیف شده و از بین می‌رود. یکی دیگر از دانشمندان که بر همین نظر است آقای پل هانتر بوده و در پاسخ به این سؤال که آیا کرونا در گرما از بین می‌رود، می‌گوید که ضعیف شدن این ویروس در گرما قطعی است اما در کل ایشان دو نظریه دارد. اول اینکه این ویروس از بین برود و دیگر تا مدت‌ها خبری از شیوع آن نباشد و دیگر آنکه این بیماری در تابستان از سرعت شیوع آن کاهش یابد و در زمستان دوباره با همان قدرت قبل ادامه یابد که امیدواریم چنین نباشد.

اما نظریه‌ای دیگر که برخی دیگر از دانشمندان بر آن معتقدند، عدم تأثیر گرما بر این ویروس و مقاومت آن است و علت این نظریه مبتلا شدن تام هنکس در استرالیا با وجود دمای 15 الی 25 درجه‌ای استرالیاست.

مخالفان تضعیف ویروس در گرما

یکی از مخالفان تضعیف آقای دیوید هیمان از دانشکده بهداشت و پزشکی لندن است و می‌گوید که این بیماری به طور قطعی به فعالیت خود حتی در فصل گرما ادامه خواهد داد. در کنار ایشان نیز آقای مارک لیپسیچ که اپیدمیولوژیستی در دانشکده هاروارد است می‌گوید که گمان نمی‌کند آب و هوا تأثیر چندانی بر فعالیت این ویروس داشته باشد. اما چیزی که همه ما بر آن امیدواریم نظریه اول است ولی در کنار آن باید به نکات ایمنی ذکر شده توجه داشت و حتی‌المقدور از خانه خارج نشد تا درصورت عدم تضعیف این ویروس در گرما نیز بتوانیم از پس شیوع آن برآییم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن