اخبار و آماردانستنی‌های کروناکمپین #کرونا_را_شکست_می‌دهیم

کرونا در مشهد

با شیوع ویروس جدید کرونا و ورود آن به کشور ما به مرور و پس از ده روز از مشاهدات اولیه ابتلا به این ویروس در کشور، از ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در مشهد خبر داده شد. کلان شهر زیارتی و پر ترددی که روزانه هزاران نفر در رفت و آمد بین آن و شهرهای دیگر بوده و با این شرایط شیوع بیماری در این شهر قابل پیش بینی بوده است.

میزان ابتلا به کرونا در مشهد

با ایجاد وضعیت بحرانی در مشهد و شیب تند صعودی امار مبتلایان به ویروس کرونا، متاسفانه تا به امروز 230 فرد مبتلای به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا در استان خراسان رضوی جان خود را از دست داده‌اند. با این وجود تعداد مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در استان خراسان رضوی که آزمایش آنها به طور قطعی مثبت شده، 43 نفر اعلام شده است و تاکنون 568 نفر در این استان مبتلا به ویروس کرونا هستند که بخشی از آن‌ها نیز به وضعیت بهبودی رسیده‌اند.

اظهار نظرهای مسئولین محلی

شهر مشهد مقدس که هر ساله در این روزها میزبان صدها هزار مسافر بوده، هرچند که این روزها و با شیوع ویروس کرونا شاید عدۀ زیادی از سفر منصرف شده‌اند، اما باز هم شاهد سفر برخی از مردم به این شهر هستیم که وضعیت این شهر را بحرانی‌تر می‌کند.

و استاندار خراسان رضوی با اعلام اینکه شرایط استان اضطراری و قرمز است و یکی از اقدامات بسیار مهمی که باید در این شرایط صورت گیرد، عدم ورود مسافر به استان است، تاکید کرد که امسال شرایط پذیرایی از زائران را نخواهیم داشت و امیدواریم در شرایط مناسب‌تر در خدمت مردم شریف ایران باشیم.

نکته‌ای که روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز آن را بیان کرده و اظهار داشته است که بیشتر آمار مبتلایان در استان خراسان رضوی از سفر مسافران مناطق آلوده به این استان شکل گرفته و در این شرایط شهر مشهد جای امنی برای سفرهای نوروزی نبوده و انبوه جمعیت زائر و مسافر که از سراسر کشور به این استان سفر می‌کنند، چالش‌ها و شرایط به مراتب سخت‌تری را بوجود می‌آورد.

شهردار مشهد ضمن اعلام اینکه در هفته‌های اوج بیماری در این شهر قرار داریم از اعلام وضعیت قرمز کرونا در شهر مشهد خبر داده و گفته است که تا زمانی که آژیر سفید دانشگاه علوم پزشکی به صدا در نیاید همۀ نهاد ها موظف به رعایت نکات بهداشتی و تلاش مضاعف برای ریشه کن کردن کرونا در مشهد هستند.

تدارکات پزشکی و بهداشتی برای مهار کرونا

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده است 500 تخت در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای درمان بیماران عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در مشهد تدارک دیده شده است و زمینه برای افزایش دو برابری این میزان نیز پیش بینی شده است. همچنین گنجایش نقاهتگاهی بیماران بهبود یافته از کرونا در مشهد که چهار روز پیش با همکاری سپاه استانی امام رضا (ع) خراسان رضوی راه‌اندازی شد 300 دستگاه تخت بیمارستانی است.

بیماران بهبود یافته از کرونا پس از ترخیص بهبودی اولیه در بیمارستان، شرایط لازم برای خود مراقبتی در خانه را نداشته و لازم است تا دو هفته در نقاهتگاه‌های تدارک دیده قرنطینه شوند.

در این بین شرکت‌های صنعتی، بهداشتی و دارویی نیز با افزایش ظرفیت‌های تولید روزانۀ، شیفت‌های کاری و تمرکز بر تولید مواد بهداشتی مربوطه، تلاش می‌کنند تا سهم خود را در پویش اجتماعی مبارزه با کرونا به انجام رسانده و به ظرفیت 59 هزار تنی تولیده مواد ضدعفونی کننده، شوینده و ماسک، دستکش و سایر مواد سلولزی و همچنین 12 هزار لیتر الکل صنعتی دست پیدا کنند.

علاوه بر این با همت بسیج سازندگی سپاه استانی امام رضا (ع) خراسان رضوی هشت هزار بستۀ اقلام معیشتی، میان اقشار مستضعف و نیازمند در شهر مشهد، مناطق حاشیه‌ای و دیگر شهرستان‌های استان توزیع شده و در تلاش بوده تا بسته‌های دیگر شامل اقلام بهداشتی را نیز به دست مردم برسانند.

شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های مشهد نیز تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و با همکاری بانوان این مناطق به تولید روزانه 70 هزار ماسک فیلتر دار برای مقابله با پیشروی کرونا در مشهد رسیده است.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی خراسان رضوی نیز از استقرار پنج دستگاهه سوخت رسان سیار بنزین برای سهولت دسترسی شهروندان و جلوگیری از تجمعات و تردد در نقاط مرکزی شهر خبر داد.

آستان قدس رضوی نیز این روزها تمرکز خود را به یاری رساندن به سایر نهاد ها برای مهار کرونا در مشهد معطوف کرده است. در این رابطه سرپرست امور زائران آستان قدس رضوی اعلام کرده است که در راستای پویش مبارزه با کرونا در مشهد و پیشگیری از شیوع آن، خدام رضوی ساکن در شهرستان‌ها را تا زمان برقراری شرایط مساعد نسبی، از خدمت ترخیص کرده، همچنین هزاران پوستر آموزشی پیشگیری و مقابله با کرونا جهت آموزش نکات بهداشتی برای سلامت فروی و اجتماعی در ورودی‌های حرم، پارکینگ‌ها، مهمانسراها و سرویس‌های بهداشتی نصب شده است. اماکن پرتردد در معرض آلودگی مانند سنگفرش‌ها، سطوح رواق‌ها، سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌ها به صورت مستمر ضدعفونی می‌شوند. همچنین با اطلاع رسانی هاب انجام شده با پخش بروشور و نماهنگ‌هایی که از طریق تلویزیون‌های بزرگ در حریم حرم قرار داده شدت است تلاش شده تا به منظور ارتقای سطح سلامت اقداماتی صورت بگیرد.

علاوه بر این آستان قدس رضوی که به رسم معمول در فواصل زمانی مختلف اقدام به تهیه بسته‌های معیشتی برای مردم نیاز مناطق مختلف شهر مشهد، حومۀ شهر و شهرستان‌های استان می‌کرده است، در حال حاضر نیز با تدارک دیدن بسته‌های بهداشتی در کنار اقلام معیشتی به یاری مردم برای مهار کرونا در مشهد شتافته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن