ویروس کرونا چیست؟

سوالی که امروزه ذهن تمام ایرانی‌ها را درگیر کرده این است که کرونا چیست؟ کرونا یک نوع ویروس است که بیماری‌های تنفسی را به وجود می‌اورد. شاید شما هم اسم بیماری سارس که از معروف‌ترین بیماری‌های تنفسی است را شنیده باشید. ویروس کرونا که منجر به سارس می‌شد در ابتدا در خفاش بود و سپس از طریق گربه‌های ولگرد به انسان منتقل شد. امروزه ویروسی دیگر از نوع ویروس‌های کرونا که با بیماری تنفسی به نام کووید-19 شناخته می‌شود در جهان به راه افتاده است. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این ویروس کسب کنیم.

کووید-19 بیماری کرونا

کرونا ویروس خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که انواع متفاوتی مثل سرما خوردگی، مرس، سارس و کووید ۱۹ دارد. ویروس کرونا، یک ویروس مشترک بین انسان وحیوان است که می‌تواند حیوانات را هم نیز مبتلا کند. این ویروس در بدن حیوانات می‌تواند دچار تغییرات بیولوژیکی شود، بنابر این هنگامی که از یک حیوان به انسان منتقل شود می‌تواند قوی‌تر یا ضعیف‌تر شده باشد.

کرونا ویروس‌ها از سال ۱۹۶۵ میلادی کشف‌شده‌اند و از آن موقع مطالعات در مورد آن‌ها ادامه دارد؛ اما به تازگی گونۀ جدیدی از آن‌ها کشف‌شده است که تاکنون راه درمان مشخصی برای آن پیدا نشده است. متأسفانه تاکنون جان بسیاری از هموطنان و مردم جهان را گرفته است. ولی با این وجود هنوز برخی از افراد آن را به شوخی گرفته‌اند و هنوز اقدام به انجام کارهایی برای پیشگیری از آن انجام نداده‌اند.

علت اصلی انتخاب نام کووید-19 سال انتشار ویروس (2019) بوده است. جالب است بدانید که درصد مرگ‌ومیر کرونا ویروس بسیار پایین است و اگر فردی به کووید-19 مبتلا شود به احتمال 97٪ می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. این بیماری تا تاریخ 24 اسفند 1398 120 کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند و بیشتری آمار جهانی مبتلا به کرونا مربوط به چین است.

کووید ۱۹، بیماری جدیدی که با اینکه از بسیاری از بیماری‌ها ضعیف‌تر است؛ اما به دلیل شیوع بسیار سریعی که دارد مردم را ترسانده و باعث شده که این ویروس در این روزها یکی از مهم‌ترین سوژه‌های خبری شود.

کرونا چگونه به وجود آمد؟

در حال حاضر اطلاعات زیادی در این زمینه وجود ندارد و دانشمندان در حال تحقیق برای یافتن منشأ این بیماری هستند اما اولین کسانی که به کرونا ویروس جدید مبتلا شدند در بازار غذاهای هوانان فعالیت می‌کردند و این موضوع باعث شد تا بسیاری از افراد منشأ اصلی کرونا وایرس را حیوانات وحشی بدانند زیرا منشأ بیماری سارس نیز از همچنین بازارهایی بود؛ اما با این حال عده‌ای معتقد هستند که منشأ این بیماری بازار غذایی نیست. تحقیقات برای منشأ این بیماری همچنان ادامه دارد.

علائم بیماری کرونا

به طور کلی علائم این بیماری بسیار شبیه بیماری‌های هم‌خانواده خود مانند آنفولانزاست. علائمی مانند سرفه‌های خشک، نفس‌تنگی (اختلالات تنفسی)، آبریزش بینی، سرگیجه، گلودرد،‌ سر درد و تب خفیف است. تبی که در بیماری کرونا تجربه می‌شود قوی نیست و فرد مبتلا در دمایی ضعیف‌تر از تب شدید و داغ به سر می‌برد.

معمولاً اگر فردی به کرونا ویروس مبتلا شود بعد از چند روز علائم آن نمایان می‌شود اما بسته به قدرت سیستم تدافعی بدن این مدت می‌تواند طولانی‌تر باشد. آمار علائم کووید 19 شامل موارد زیر می‌شود:

44 درصد افراد هنگام پذیرش بیمارستان تب دارد و 89 درصد نیز هنگام بستری شدن، در 68 درصد موارد مبتلایان سرفه خشک وجود دارد، در 11 تا 14 درصد موارد نیز اختلالات تنفسی و دردهای عضلانی وجود دارد و 4 درصد مبتلایان نیز به اسهال دچار شده بودند.

جالب است بدانید در بعضی از افراد به کووید-19 مبتلا شده‌اند اثری از علائم این بیماری نیست و این افراد توانسته‌اند به سرعت بیماری را شکست دهند. حتی بعضی از مردم بیماری را گرفته و درمان نیز شده‌اند اما از این اتفاق آگاه نیستند!

راهکارهای تشخیص کرونا

تا به امروز روش‌های مختلفی برای تشخیص قطعی کرونا وجود دارد؛ اما پیشنهاد ما به شما این است که قبل از رفتن به بیمارستان و آزمایش دادن از تست کرونا اینترنتی استفاده کنید که از ازدحام جمعیت در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها جلوگیری شود.

سریع‌ترین روش تشخیص کرونا نوعی آزمایش علمی است که توضیح دادن آن در این مقاله نمی‌گنجد. اگر می‌پرسید که آیا می‌توان با آزمایش خون نیز این بیماری را تشخیص داد، جواب ما بله است اما برای این کار به دو نوع آزمایش خون نیاز است که با فاصله زمانی دوهفته‌ای از هم گرفته‌شده باشند. همان‌طور که واضح است این آزمایش صرفه زمانی زیادی ندارد به همین دلیل از آن استفاده نمی‌شود.

چگونه پیشگیری کنیم؟

همان‌طور که بارها و بارها از انواع رسانه‌ها گفته‌شده مهم‌ترین راه انتقال این ویروس از طریق دهان، بینی و چشم‌هاست پس بهترین راه برای پیشگیری جلوگیری از رسیدن ویروس به این نقاط است؛ اما این ویروس می‌تواند روی هر چیزی باشد و انتشار سریع آن باعث شده تا تعداد مبتلایان روز به روز بیشتر شود. برای همین بهترین راهکار برای پیشگیری در خانه ماندن و عدم ارتباط تماسی با دیگر افراد جامعه است. متأسفانه بسیاری از افراد این ویروس را جدی نمی‌گیرند و حتی در مواردی به سفر می‌روند که اغلب به شمال کشور بوده است. به دلیل همین سفرها بسیاری از افراد در شمال کشور و استان مازندران به این بیماری دچار شده‌اند و بسیاری دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند. بهترین راهکاری پیشگیری این است که در خانه خود بمانید تا بالاخره در یک مکان چرخه انتشار این ویروس قطع شود.

این موضوع که این ویروس خطرناک نیست اشتباه است. در واقع اینکه کووید-19 ضعیف است و آمار کشته‌شدگان از طریق این بیماری پایین است صحیح است اما متأسفانه سرعت انتشار و مسری بودن این بیماری بسیاری بالا بوده و نیاز است تا چرخه انتشار این بیماری به کمک ضدعفونی کردن اقلام،‌ شستشوی دست‌ها حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون، عدم برقراری ارتباط تماسی با دیگر افراد، ضدعفونی کردن اقلامی که وارد خانه می‌شوند و… قطع شود.

استفاده کردن از دستکش لاتکس و ماسک، ضدعفونی کردن مناطق و چیزهایی که برخورد تماسی زیادی دارند مانند کارت‌های عابر بانک، تلفن همراه، کلیدها، دستگیره‌ها و… می‌تواند برای پیشگیری بیشتر مفید باشد. توجه داشته باشید که باید فاصله حداقل 3 متر را از افراد دیگر خصوصاً افرادی که علائم این بیماری را دارند داشته باشید.

آیا درمانی برای کووید-19 پیدا شده؟

تا به امروز درمان مشخصی برای این بیماری یافت نشده اما برخی سازمان‌ها و کشورها ادعای ساختن درمان را کرده‌اند. از جمله این کشورها می‌توان به ایالات متحده آمریکا و چین اشاره کرد. وزیر بهداشت اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که پزشکان و دانشمندانشان توانسته‌اند تا دارویی خوراکی به عنوان واکسن کووید-19 بسازند.

آیا داروهای درمانی ایدز می‌تواند کرونا را درمان کند؟

طبق تحقیقات محققان چینی و ژاپنی، داروهای درمان‌کننده ایدز توانسته تأثیر مثبتی بر روی مبتلایان کرونا ویروس جدید بگزارد؛ از جمله این داروها لوپیناویر است. در مجموع داروهای ضدعفونی ویروسی روی این بیماری تأثیر مثبتی داشته است.

ماسک و دستکش برای مبارزه با کرونا

کرونا از پوست رد نمی‌شود و در هوا نیز نمی‌ماند (علت این موضوع سنگین بودن کرونا ویروس است که به زمین می‌افتد) پس بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن استفاده از ماسک و دستکش است تا راه ارتباطی بین صورت و دست بسته شود؛ اما با این موضوع مشکلی دیگر می‌تواند حتی احتمال مبتلا شدن را بالا ببرد. وسواس‌های فکری وقتی که ماسک به صورت داریم باعث می‌شود تا تماس بین دست و ماسک افزایش یابد. در نتیجه باید تمام اختلالات فکری و وسواس‌های ممکن را از خود دور کنیم تا به سلامت خود و خانواده‌مان برسیم.

کرونا پیشی می‌گیرد

کرونا بسیاری از کشورهای جهان را مبتلا کرده است و همچنان پیشی می‌گیرد، کرونا در ایران تمام استان‌ها را درگیر کرده است. امروزه در مناطق مرزی کشور و استان‌ها از دستگاه‌های تب‌سنج و دیگر آزمایش‌ها برای جلوگیری از کرونا استفاده می‌کنند اما نیاز است که درون کشور و استان‌ها نیز این موضوع جدی گرفته شود. شما می‌توانید امار روز مبتلایان کرونا ر در سایت کرونا مشاهده کنید.

 

کرونا ویروس خطرناکی نیست البته اگر جدی گرفته نشود. بیاید با هم کرونا را شکست بدهیم اما این موضوع باید بدون دغدغه ذهنی و استرس اتفاق بیفتد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن