اخبار و آمار

کرونا و اقتصاد، تاثیراتی که کرونا بر اقتصاد می‌گذارد

پس از ورود ویروس جدید 2019 یا به عبارتی کووید 19 ضررهای اقتصادی زیادی به کشور متأمل شده است، که علی الخصوص برای افراد زیادی که در این زمینه سرمایه گذاری کرده بودند ضررهای بسیاری در بر داشته است. اما کرونا ویروس تنها روی کشور ما تأثیر نگذاشته و اقتصاد جهانی رو به افول است. در ادامه با ما همراه باشید تا تأثیر کرونا بر روی ایران و جهان را بررسی کنیم.

تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران

این اتفاقات همزمان با اوج تحریم‌های آمریکا علیه کشور همراه است که باعث شده است که تأثیر چشم‌گیری روی اقتصاد کشور داشته باشد؛ که این ضرر و زیان‌ها هم داخلی و هم خارجی بوده است که باعث شده از همه طرف به اقتصاد و مردم فشار وارد شود. یکی از این ضربه‌ها لغو سفر مسافران توسط آن‌هاست؛ که در پی این ماجرا تا به حال مبلغی بیش از 70 میلیارد تومان به مسافرین محترم برگشت داده‌شده است، اما متأسفانه همین موضوع هم تا به حال مشکلات زیادی را به وجود آورده است، برای مثال برخی از آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها و شرکت‌های هواپیمایی، در عوض لغو بلیت مسافرین از آن‌ها جریمه دریافت می‌کنند که این موضوع بر خلاف قوانین بوده است و طبق بخشنامه لغو سفر، نباید از مسافرین جریمه دریافت شود.

کرونا در اقتصاد ایران

نفت خام ارزان شد

یکی دیگر از ضررهایی که پس از ورود کرونا برای کشور مشکل‌ساز شده فروش مواد خام از  جمله نفت است که با ورود کرونا قیمت آن کاهش چشم‌گیری داشته، به طوری که پس از ورود کرونا قیمت آن از بشکه‌ای 45 دلار به بشکه‌ای کمتر از 30 دلار رسیده که با وجود تحریم‌های موجود علیه ایران می‌تواند ضربۀ سختی را به کشور بزند و این موضوع می‌تواند روی برنامه‌ریزی‌هایی که روی پول این طلای سیاه شده بود نیز اثر بگذارد.

تعطیلی اغلب بازار ایران

با افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس کشنده در ایران بسیاری از ادارات، کارخانه‌ها و… تعطیل شده‌اند و یا صادرات و انتقال محصولات آن‌ها به شهرهای دیگر به طور کامل متوقف‌شده و یا کاهش بسیار زیادی داشته به همین دلیل سود این کارخانه‌ها به حداقل ممکن رسیده و این موضوع باعث شده که با اینکه در حال نزدیک شدن به سال جدید هستیم به اقتصاد بسیاری از خانواده‌های مرتبط با این کارخانه‌ها ضربه وارد شود و آن‌ها را در سختی قرار دهد.

به علاوۀ این موضوع با کم شدن مواد خوراکی و بهداشتی که جزو نیازهای اصلی همۀ مردم است برخی از سود جویان که به دنبال سود خود هستند دست به احتکار این کالاهای ضروری می‌زنند. به همین خاطر با کم شدن چنین کالاهایی، قیمت آن‌ها در بازۀ زمانی بسیار کوتاهی به حداکثر ممکن رسیده. و متأسفانه برخی از کسانی که توزیع این کالاها را به عهده دارند از این موقعیت بد که مردم مجبور به تهیه این کالاهای ضروری هستند قیمت آن‌ها را بسیار بالا می‌برند تا سود بیشتری بکنند. به همین دلیل با افزایش قیمت این کالاها به بسیاری از مردم فشار وارد می‌شود و باعث می‌شود که نه تنها به اقتصاد خانواده‌ها بلکه به اقتصاد کل کشور ضربه بزند.

تأثیر کرونا بر صادرات و واردات کشور

این ویروس مرگبار، صادرات و واردات کشور ما و حتی کشورهای دیگر را نیز تحت تأثیر قرار داده و توانسته برخی از این صادرات و واردات را به حداقل برساند یا برخی از آن‌ها را کاملا متوقف کند و متأسفانه این موضوع هم می‌تواند روی آینده کشور تأثیر به سزایی بگذارد.

 

در حال حاضر آمار مبتلایان به ویروس کووید 19 رشد بسیار سریعی به خود گرفته (آمار مبتلایان به روز کشور را می‌توانید در صفح اصلی کرونا مشاهده کنید)؛ و در برخی از نقاط کشور وضعیت قرمز اعلام‌شده که این موضوع باعث ترس و وحشت بسیاری از مردم شده ولی متأسفانه برخی از سود جویان از این موقعیت استفاده می‌کنند و قیمت اجناس را بالا می‌برند. این موضوع باعث بروز مشکلاتی در سطح بسیاری از شهرها و روستاها شده که این موضوع بر روند مشکلات اقتصادی می‌افزاید.

این کاهش رشد سهام و اقتصاد برای تمامی مردم جهان زیان ساز است زیرا چنین سقوطی از زمان بحران مالی در سال 2009-2008 بی‌سابقه بوده و مطمئناً با رشد این ویروس مرگبار می‌تواند بسیار دردسرسازتر از این نیز شود. به طور کل می‌توان گفت که با به وجود آمدن این ویروس کشور ما و حتی بسیاری از کشورهای دنیا دچار بحران می‌شوند.

تأثیر کرونا بر اقتصاد جهانی

همان‌طور که گفتیم با پیدا شدن ویروس مرگبار کرونا یا همان کووید 19، اقتصاد کشورما، کشورهای منطقه و حتی کل جهان دچار سقوط ناگهانی شده و ارزش خود را در حد بسیار زیادی از دست داده است که این موضوع موجب شده که بسیاری از سهام‌داران دچار ضررهای فراوان شوند؛ اما به هر حال این ضرر و زیان‌ها در مقایسه با آخرین بحران مالی (سال 2009-2008) فقط یک توقف رشد محسوب می‌شود و فقط شاهراه اقتصاد جهان متوقف شده که همان صادرات است. پس فعلاً خوشبختانه هنوز مشکل بزرگی نسبت چند سال اخیر پیش نیامده؛ اما اگر اوضاع به همین روال پیش برود ممکن است خطرناک‌تر از چیزی که هست شود. و باعث شود که برخی از کشورها به کام نابودی بروند و کاملا نابود شوند؛ و این موضوع برای کشورهایی که قبل از شیوع ویروس کرونا دچار مشکل‌هایی مثل سیل، زلزله، جنگ، قحطی و… بودند می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد.

در حال حاضر تولید محصولات در کشورهای آلمان، فرانسه و چین که از ابر قدرت‌های اقتصاد جهان محسوب می‌شوند متوقف شده است، به خاطر همین با کاهش اجناس در بازارها و انبارها باعث می‌شود که قیمت اجناس در کل جهان رشد صعودی و بسیار زیادی داشته باشد؛ و به علاوه، این توقف می‌تواند ضربه سختی به اقتصاد کشورهای تولیدکننده وارد کند. این موضوع می‌تواند در آینده بسیاری از کشورهای جهان تأثیر منفی بگذارد.

اپل و هواوی موقتا تعطیل شدند

یکی دیگر از زیان‌هایی که کرونا بر روی اقتصاد گذاشته به تعلیق انداختن رسیدن کالاها از برخی از کارخانه‌ها به شرکت‌های هواوی و اپل بوده است که به همین دلیل باعث شده که ضرر بسیار زیادی به این دو شرکت وارد شود و باعث شده که ارزش محصولات آنان تغییر زیادی نسبت به گذشته کند. طبق بررسی و مطالعه، تحلیل گران در خوش‌بینانه‌ترین حالت که اگر ویروس کرونا شیوع بیشتری پیدا نکند شاید وضعیت اقتصادی برخی از کشورها که کمتر دچار آن هستند بدتر از این نشود. ولی اگر شیوع کرونا از آنچه که هست بیشتر شود، اقتصاد رو به رکود می‌رود و شدت این رکود هم‌بستگی به میزان افرادی دارد که به این ویروس کشنده دچار می‌شوند.

کرونا در اقتصاد ایران

البته هنوز بسیاری از کشورهای اروپایی امیدوارند که گستره شیوع کرونا در آن کشورها زیاد نشود تا دچار رکود اقتصادی نشوند و وضعیت اقتصاد آن‌ها به اندازه چین بد نشود.  برخی افراد، این میزان کاهش سهام و سقوط اقتصادی را به عنوان یک شوک تلقی می‌کنند و امیدوارند تا چند روز یا چند هفته آینده اوضاع به روال عادی برگردد. چون آن‌ها با امید به دورۀ 11 ساله دور بودن از رکود اقتصادی را به این عنوان تلقی می‌کنند که اقتصاد پایدار شده و رکود اقتصادی از بین رفته است و اقتصاد محیطی امن برای سرمایه‌گذاری است.

کارشناسان چینی پیش‌بینی می‌کنند که با چنین روندی که ویروس کرونا یا همان کووید 19 دارد وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورها از اینی که هست نیز بدتر شود. در چنین موقعیتی که وضعیت اقتصادی رو به رکود است بسیاری از کشورها به ناچار مشغول پیدا کردن راه حل، دارو یا واکسنی برای این ویروس مرگبار هستند تا بتوانند کشور خود را از خطر رکود نجات دهند.

شوک تاثیر کرونا بر چین به جهان وارد می‌شود

البته با توجه به این که چین در تجارت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، با شیوع کووید 19 و قرنطینه شدن سراسر چین شوک بسیار بزرگی به اقتصاد جهانی وارد شده است که این شوک بعد از رسیدن ویروس کرونا به کشورهای دیگر به یک معضل اقتصادی تبدیل‌شده و با ادامه همین روند می‌تواند یک رکود اقتصادی بسیار بزرگ و دردسرساز تبدیل شود که حتی به ابر قدرت‌های جهان نیز ضربه وارد کند.

اگر این موضوع را که بیشتر وسایلی که ما از آن استفاده می‌کنیم ساخت و تولید چین است یا حداقل یکی از قطعات آن را این کشور درست کرده می‌توانیم متوجه شویم که با توقف یا کاهش تولیدات این کشور مشکلات بسیاری در جهان یا حداقل در خاورمیانه به وجود می‌آورد و این موضوع هم می‌تواند در سرنوشت این کشور تأثیر بگذارد.

تأثیر کرونا بر بیت کوین

با ورود ویروس کرونا نه تنها قیمت اجناس تغییر کرد و به اقتصاد کشورها ضربه زد بلکه ارزهای دیجیتال را تحت تأثیر خود قرار داده و ارزش آن را در بازار بورس جهان بسیار پایین آورد؛ که این موضوع باعث شده که برخی از فرصت‌طلبان از این فرصت استفاده کنند و ارز دیجیتال بخرند. تا بعد از تمام شدن این اتفاقات بتوانند با فروش آن‌ها پول خوبی به دست آورند.

یکی از این ارزهای دیجیتال که ارزش آن کاهش چشم‌گیری داشته، بیت کوین است که بعد از شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف باعث شد که سود سهام‌داران آن بسیار کاهش پیدا کند که تاکنون بیش از 26 درصد کاهش قیمت داشته است و متأسفانه در همین موقع رقیب اصلی بیت کوین، یعنی طلا با افزایش قیمت رو به رو شده و ارزش آن بسیار بالا رفته است.

این کاهش قیمت به این دلیل اتفاق افتاده که در این هیاهو و افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا که نیاز مردم به لوازم بهداشتی بیشتر می‌شود. سهام‌داران بیت کوین تلاش می‌کنند تا به جای این که ارز دیجیتال داشته باشند آن‌ها را به پول نقد تبدیل کنند تا بتوانند راحت‌تر و آسان‌تر از آن استفاده کنند. یکی از تحلیل گران ارز بیت کوین بعد از این ماجرا اعلام کرد که متأسفانه سهام‌داران برای نقد کردن سهام‌های خود، آن‌ها را زیر قیمت می‌فروشند به همین دلیل سهام بیت کوین از تبدیل‌شدن به هدف اصلی خود یعنی رسیدن به محیط امن سرمایه‌گذاری بسیار دور شده است. و برای این که دوباره بتواند به حالت اولیه خود برگردد باید مدت‌زمان زیادی را صبر کند ولی در طی این مدت تمامی سهامداران آن ضرر زیادی خواهند کرد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن